*** به روز رسانی وبگاه 25 اردیبهشت 1397*** *** فرم پیشنهاد برگزاری کارگاه در مدرسه تابستانی 97 *** *** تخفیف خرید کتاب از نشر نویسه پارسی برای اعضای انجمن *** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
اخبار
 
     
 
1396/11/19
گزارش برگزاری نشست پیدایش اصطلاح‌شناسی در قرن بیستم

 
 
 

برگزاری نشست پیدایش اصطلاح‌شناسی در قرن بیستم

پنجمین سخنرانی از سلسله سخنرانی­های انجمن زبان­شناسی ایران با عنوان «پیدایش اصطلاح‌شناسی در قرن بیستم» با حضور دکتر فرشید سمائی، عضو هیئت علمی گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با همکاری پژوهشکده زبان‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سه‌شنبه 17 بهمن در پژوهشگاه برگزار شد.

دکتر سمائی ضمن ارائه تعاریفی از اصطلاح‌شناسی، اصطلاح و مفهوم گفت: نخستین متن بنیادین اصطلاح‌شناسی را کراتیلوس افلاطون می‌توان دانست. در قرون وسطی دربارۀ زبان و رابطۀ آن با اشیاء و افکار بسیار سخن رفته است، اما فکر رشته‌ای مستقل در حوزۀ مرتبط با نامگذاری پس از رنسانس شکل گرفت و نخستین کسانی که به امر طبقه‌بندی مفاهیم علوم پرداختند، جانور‌شناسان، گیاه‌شناسان و شیمی‌دانهایی چون لینه، لامارک و لاوازیه بودند. اصطلاح‌شناسی(terminology) در قرن هجدهم معادل Science of terms vs. science of language بوده است و از سال 1801 لفظ ترمینولوژی با لفظ متناظرش نامگان در اسناد انگلیسی و فرانسوی به‌کار گرفته شده است.

دکتر سمائی افزود: اصطلاح‌شناسی نوین از دهۀ سی میلادی آغاز شده است. وی مرحلۀ آغازین ظهور مکاتب کلاسیک اصطلاح‌شناسی را شامل مکاتب: وین، مسکو و پراگ برشمرد و به تشریح هر یک پرداخت. در ادامه درخصوص مراحل بعدی: دوران نوین یا دورۀ ساختارمندی 1960 تا 1975 ، مرحلۀ شکوفایی از 1975 تا 1985 و مرحلۀ افق‌های باز: از    1985تاکنون (صنعت زبان) توضیحاتی ارائه داد. وی همچنین به تشریح تجربیات چند کشور غربی در حوزه اصطلاح‌شناسی پرداخت.

جلسه با پرسش و پاسخ پایان یافت.

 

 
 
 
: منبع
 
     
 
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3897117
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.