*** به روز رسانی وبگاه 29 اسفند 1396*** *** شادباش سال 1397 *** *** دهمین همایش بین المللی زبان شناسی- فراخوان مقاله*** *** پنجمین همایش تحلیل گفتمان و کاربردشناسی- فراخوان مقاله *** *** شماره 24 مجله زبان و زبانشناسی منتشر شد*** ***نشانی جدید دفتر انجمن*** ***فعال شدن سامانه جدید عضویت انجمن زبان‌شناسي ایران*** ***سامانه جدید مجله زبان و زبان‌شناسي*** *** فعال شدن درگاه پرداخت اینترنتی***
 
 
1396/12
خبرنامه شماره 36
 
     
 
برگزاری چهارمین همایش ملی زبا‌ن‌شناسی رایانشی
: عنوان سر مقاله
 
برگزاری چهارمین همایش ملی زبا‌ن‌شناسی رایانشی
: خلاصه مقاله
 
 
   

برگزاری چهارمین همایش ملی زبا‌ن‌شناسی رایانشی

چهارمین همایش ملی زبا‌‌شناسی رایانشی روز ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور علاقه‌مندان و به همت انجمن زبانشناسی ایران برگزار شد.

در این همایش سخنرانانی از رشته‌های مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و زبان‌شناسی از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پژوهشگاه فناوری‌های پیشرفته خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه کاشان، دانشگاه تهران، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه صنعتی شریف شرکت کردند.

به گفته دکتر مسعود قیومی، دبیر علمی همایش، 22 مقاله به دبیرخانۀ همایش فرستاده شد که با داوری ۲ تا ۳ داور، در نهایت ۹ مقاله پذیرفته و برای چاپ در مجموعه‌مقالات نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) انتخاب شد و از این میان، 8 مقاله برای ارائه برگزیده شد.

نشست نخست همایش به ریاست دکتر هشام فیلی دانشیار دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با سه سخنرانی در حوزه‌های جویشگر فارسی، پردازش نحوی و درخت‌بانک سازه‌ای زبان فارسی برگزار شد. نخستین سخنران دکتر علیرضا یاری عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، طرح جویشگر فارسی را معرفی کرد و از مراحل انجام آن سخن گفت. یکی از بحث‌های زبان‌شناسی این طرح، جایگزینی واژۀ موتور جستجو با «جویشگر» بود. به گفتۀ سخنران، در هر کشوری بیشترین مراجعه کاربران اینترنت به موتورهای جستجوست ازاین رو، راه‌اندازی موتورهای جستجوی بومی توسط بخش خصوصی، در حوزه‌های مورد نیاز، می‌تواند فضای اقتصادی جدیدی بیافریند.

موضوع سخنرانی دوم مسئلۀ چندواژگی در پردازش نحو رایانشی زبان فارسی دکتر مسعود قیومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود. به گفتۀ سخنران، یکی از چالش‌ها برای به کارگیری پیکره‌های نوشتاری، استانداردسازی نگارشی دادۀ آن است که بخشی از این یکسان‌سازی را می‌توان به کمک الگوریتم انجام داد.

موضوع سومین سخنرانی این نشست، پیکرة سازه: درخت‌بانک بزرگ زبان فارسی در دستور سازه‌اي بود که نویسندگان آن شهره طباطبایی سیفی و ایمان صراف رضایی  از پژوهشگاه فناوري‌هاي پیشرفتۀ خواجه نصیرالدین طوسی بودند.ابزار تجزیۀ نحوی سازه‌ای در زمینه‌های ترجمۀ ماشینی، تولید زبان طبیعی و تولید چکیده کاربرد دارد.

پس از استراحت و پذیرایی، نشست دوم به ریاست دکتر مصطفی عاصی تشکیل شد. در این نشست سه سخنرانی در زمینه‌های «تجزیۀ معنایی»، «سامانۀ اصلاح خطاهای دستوری زبان‌آموزان» و «سامانۀ استانداردساز و خطایاب متون علمی» توسط پژوهشگرانی در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، و فناوری اطلاعات و زبان‌شناسی ارائه شد. نخست صغری لازمی مقاله‌ای مشترک با دکترحسین ابراهیم‌پورکومله و دکتر  ناصر نوروزي از دانشگاه کاشانبا عنوان تجزیۀ سطحی معنایی جملات فارسی به کمک درخت ساخت-سازه‌ای ارائه کرد. در سخنرانی دیگر این نشست با عنوانارائه یک مدل بی‌نظمی بیشینه براي اصلاح خطاي دستوري تطابق فعل و فاعل در زبان فارسی که حاصل همکاریسیده زینب مفتاح و دکتر هشام فیلی از گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران بود عنوان شد که سامانه‌های خطایاب دستوری می‌توانند با تشخیص و اصلاح خطاهای متن، زبان‌آموزان را در در یادگیری قواعد زبان جدید یاری دهند. در پایان این نشست، دکترملوك‌السادات حسینی بهشتیاز پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ایرانمقاله‌ای با عنوان معرفی سامانۀ استانداردساز و خطایاب متون علمی پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ایران ارائه داد.

 

نشستپایانی به ریاست دکتر  ملوك‌السادات حسینی بهشتی با سه سخنرانی در حوزه‌های «نظرکاوی خودکار»، «خلاصه‌سازی خودکار» و «تعیین موجودیت‌های نامدار با استفاده از جمع‌سپاری» برگزار شد و پژوهشگرانی از رشته‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات در آن به سخنرانی پرداختند. دکتر بهشتی همکاری پژوهشگران در سه حوزۀ رایانه، فناوری اطلاعات و زبان‌شناسی را برای انجام پژوهش در زمینۀ زبان‌شناسی رایانشی ضروری دانست.

نخست امیرمحمودمیر کارشناس ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران شمال، مقاله‌ای با عنوان «نظرکاوي خودکار نقدفیلم‌ها با رویکرد مقاوم‌سازي ماشین بردار پشتیبان» ارائه کرد.

سخنرانی دوم این نشست با عنوان سامانۀ خودکار خلاصه‌سازي با استفاده از روش تعبیۀ متن، حاصل پژوهش محمود کهنسال و دکتر هشام فیلیاز گروه برق و کامپیوتر دانشگاهتهران و سعید فرضی از گروه کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بود.

سخنرانی پایانی پژوهشی با عنوان  شناسایی موجودیت‌هاي اسمی در شبکه‌هاي اجتماعی با رویکرد جمع‌سپاري بود. شناسایی موجودیت‌های نامدار به تشخیص مجموعه‌ای از اسامی در متن (مانند: افراد، مکانها و سازمان‌ها) و تعیین نوع آنها می‌پردازد.

در پایان این همایش ملی یک‌روزه، دکتر عظیمی فرد، معاون اجرایی انجمن زبان‌شناسی ایران با اهدای لوح تقدیر از دست‌‌اندرکاران همایش تشکر کرد.
 
   
 
 
 
 
1396/09/30
: تاريخ
 
 
 
 
آرشيو
 
 
     
 
 
جستجو در وبگاه
 
   
 
 
 
دسترسى سريع
 
 
   
 
 
 
 
فهرست پستی انجمن
 
 
     
 
براى دريافت اخبار انجمن زبان شناسى ايران پست الكترونيك خود را وارد كنيد و به فهرست پستى انجمن بپيونديد.
 
     
 
 
 
 
 
 
تعداد بازديدكنندگان : 3847176
 
 
 
كليه حقوق اين وبگاه متعلق به انجمن زبان شناسى ايران مى باشد.
استفاده از مطالب وبگاه با ذكر منبع بلامانع است.